Jaka korelacja zachodzi na linii czyste powietrze – fotowoltaika? W zależności od kontekstu, możemy mówić o idei walki ze smogiem lub o programie dofinansowań. Czyste Powietrze, bo o nim mowa wspiera inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii. Jak zdobyć dofinansowanie? W naszym tekście dowiesz się wszystkiego, co niezbędne.

Ostatnio rozważaliśmy nad przyszłością sektora fotowoltaiki, a także zastanawialiśmy się, dlaczego prąd drożeje. Tym razem na świeczniku ląduje program dofinansowań Czyste Powietrze. Zapraszamy do lektury.

Czyste powietrze – fotowoltaika to przyszłość

Klimat się zmienia, nic dziwnego, że coraz częściej podnoszone są kwestie związane z ochroną środowiska. Czy w ogóle istnieje czyste powietrze we współczesnym świecie? Nawet w dawnych uzdrowiskach ciężko uzyskać 100 proc. gwarancji, że będziemy oddychać powietrzem pozbawionym pyłów czy też podwyższonego stężenia gazów cieplarnianych.

Na myśl przychodzi mi jeden z postapokaliptycznych filmów z mojego dzieciństwa. „Mad Max”, który wstrząsnął kiedyś moim młodym umysłem. Wizja przyszłości w świecie pełnym rdzy, oparów ropy i opancerzonych samochodów była przerażająca. Od tamtej pory nie oglądałem już więcej tego filmu, ciężko mi jest nawet przypomnieć sobie fabułę. Jednak poranny zimowy smog nad Warszawą czy Krakowem powoduje natychmiastowe skojarzenia z obrazem George’a Millera…

Czyste Powietrze – fotowoltaika dla Ciebie

Wróćmy jednak do zagadnienia czystego powietrza lub raczej: Czystego Powietrza – bo w zależności od kontekstu, możemy mówić o idei walki ze smogiem lub o programie dofinansowań, realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W obu przypadkach mamy do czynienia z identycznym celem, a skoro pojawia się słowo „dofinansowanie” to zacznę od przybliżenia szczegółów programu.

Czyste Powietrze jest programem skierowanym do osób fizycznych. Celem programu jest redukcja zanieczyszczeń, emisji pyłów do atmosfery oraz poprawa efektywności energetycznej. Jednym z przedsięwzięć objętych dofinansowaniem jest „instalacja odnawialnych źródeł energii”, w tym fotowoltaiki. Dofinansowanie jest przyznawane w formie pożyczki lub dotacji. Maksymalny koszt, który kwalifikuje się do dofinansowania, to 53 tys. zł na budynek jednorodzinny.

Pozostała część kosztów kwalifikowanych może zostać sfinansowana pożyczką. Istotnym wymogiem tej formy wsparcia jest brak możliwości poniesienia kosztów inwestycji przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Należy o tym pamiętać wybierając wykonawcę i upewnić się, czy pomoże w przygotowaniu wniosku i kompletacji dokumentacji. Nie ma potrzeby działać w pośpiechu, ponieważ program będzie realizowany do 2029 roku, zatem wszelkie próby wywierania presji ze strony wykonawcy należy traktować jako element taktyki sprzedażowej.

Czyste Powietrze – fotowoltaika / dofinansowanie. Gdzie składać wnioski?

Warto dbać o środowisko. Czyste Powietrze – fotowoltaika gwarantuje proekologiczne podejście do kwestii energetycznych. Czyste powietrze to priorytet, aby móc stworzyć zdrowe, długo żyjące społeczeństwo. Wnioski o dofinansowanie można składać na dwa sposoby: bezpośrednio w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub w urzędzie gminy, która podpisała porozumienie z wfośigw.

Kolejną możliwością jest przekazanie tej uciążliwości zespołu ElektroSłonecznych, aby przygotowali wniosek, dokumentację i złożyli we właściwym miejscu. Przed przygotowaniem wniosków należy dokonać precyzyjnej oceny możliwości zakwalifikowania projektu do programu Czyste Powietrze, który wciąż podlega różnego modyfikacjom.

Czyste Powietrze – fotowoltaika tylko dla wybranych

Jedną z ostatnich modyfikacji programu jest ograniczenie go do ukończonych inwestycji. Oznacza to, że od 1 stycznia 2019 r. Czyste Powietrze nie dotyczy domów w budowie. Dofinansowanie przeznaczone jest dla osób o najniższych udokumentowanych dochodach. Wysokość wsparcia jest zależna od dochodów i wynosi 15 – 90% wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji. Analizując parametry, widać wyraźnie, że warto postawić na Czyste Powietrze. Fotowoltaika gwarantuje maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany, który na jeden budynek wynosi 30.000 zł, przy czym koszt 1kWp nie może być wyższy niż 6.000 zł.

To ograniczenie powoduje, że przy wysokiej jakości panelach i falowniku, wielkość instalacji może okazać się niewystarczająca, aby wykorzystać wyprodukowaną przez nią energię jednocześnie do ogrzewania i zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych zainstalowanych w domu mieszkalnym.

Podsumowanie: Czyste Powietrze czy Mój Prąd?

Najbliższe miesiące będą decydujące. W końcu okaże się, czy dofinansowanie Czyste Powietrze – fotowoltaika zdobędzie tak dużą popularność, jak przewidywano. Dotychczas pomimo małej kwoty wsparcia wynoszącej 5000 zł dla instalacji fotowoltaicznej, niezmiennie liderem jest rządowy program dopłat „Mój Prąd”, który doprowadził do wyczyszczenia magazynów z falowników o mocy 3-8kWp. Dzięki nieskomplikowanym formalnościom i pomimo niewielkiej kwoty wsparcia – program cieszy się największą popularnością wśród beneficjentów.