Dobór szybkozłączek do połączenia paneli fotowoltaicznych jest jedną z najważniejszych decyzji mającą wpływ na bezpieczeństwo Twojego budynku. Niewłaściwe wykonanie połączeń DC za pomocą szybkozłączek może doprowadzić do zagrożenia pożarowego instalacji fotowoltaicznej. Najbardziej popularnym standardem na rynku fotowoltaicznym jest MC4, który w praktyce stworzył Multi-Contact.

Szybkozłączki różnych producentów mogą się różnić pomiędzy sobą.

Standard MC4 stosują różni producenci, ze zróżnicowaną tolerancją. Powoduje to, że teoretycznie takie same wtyki, ale pochodzące od różnych producentów mogą nie być w pełni kompatybilne ze sobą. Zbyt luźny kontakt elementów przewodzących zwykle prowadzi do powstania łuku elektrycznego. Niemal pewną konsekwencją tego błędu jest uszkodzenie obwodu. W obwodzie o napięciu sięgającym nawet 1000 V łatwo w takiej sytuacji jest wywołać pożar.

Bezsensowne oszczędności.

Zauważyliśmy, że nie wszyscy instalatorzy na rynku zdają sobie sprawę, że oszczędność na tym detalu może mieć przykre konsekwencje. Faktem jest, że pomimo wielu szkoleń dostępnych na rynku, nadal spotykam się z oszczędnościami polegającymi na stosowaniu złączek kiepskiej jakości. Objawia się to podczas wielu prac serwisowych do jakich przyjeżdżają ElektroSłoneczni. Niestety trwający kryzys spowodował upadek wielu firm instalacyjnych, więc właściciele instalacji fotowoltaicznych zostają z problemem bez pomocy. Problem ten objawia się również w przypadku realizacji wykonywanych za pomocą podwykonawców. Korzystają z nich również duże i renomowane firmy oferujące fotowoltaikę, a nie posiadające własnych sił montażowych. Dobór szybkozłączek do połączenia paneli fotowoltaicznych jest bardzo ważny i na tym elemencie nie powinieneś oszczędzać.

Jak wykonywać połączenia paneli fotowoltaicznych?

Połączenia należy wykonywać za pomocą szybkozłączy jednego producenta. Zwykle błąd ten popełniają instalatorzy przy połączeniu ostatniego modułu w stringu z przewodem powrotnym. Błąd ten spotykamy również przy podłączeniu wiązki DC z falownikiem. Używaj TYLKO CERTYFIKOWANYCH złączek.

Producent falownika zwykle w zestawie dostarcza złączki – należy falownik podłączać z użyciem tych właśnie złączek.

Jakich narzędzi używać przy podłączaniu paneli fotowoltaicznych?

Do zaciskania złączek należy używać oryginalnych kluczy. Używanie narzędzia marketowego, kosztującego 30zł może doprowadzić do zbyt mocnego lub zbyt luźnego zaciśnięcia złączki. Oszczędność ta jest niewielka, ponieważ właściwe narzędzie kosztuje 250zł, a pozwala uniknąć błędów i zagrożeń przeciwpożarowych.

Porada

Nigdy nie wykonuj połączenia pomiędzy złączką MC4 ze złączką H4. Podobnie wyglądają, umożliwiają połączenie, ale taki błąd prowadzi zwykle do przepalenia złączki z uwagi na różne średnice łączników.

Jeśli masz wątpliwości dotyczące montażu, lub po prostu mieć spokój w zakresie jakości wykonania – skontaktuj się z ElektroSłonecznymi. Dostaniesz 10-cio letnią gwarancję i ElektroSpokój:

tel:+4812-333-78-88

mail: biuro@elektroSloneczni.pl

lub wypełnij formularz tutaj>>>