Dlaczego prąd drożeje?

Energia elektryczna jest niezbędna do codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Przyzwyczailiśmy się już mocno do korzystania z usług dostawców zewnętrznych, którzy zapewniają stały dostęp do prądu. W ostatnim czasie można jednak zaobserwować, że ceny idą nieustannie w górę.

Niestety, proces ten nie jest tymczasowy i w nadchodzącym roku możemy spodziewać się znaczących podwyżek. Dlaczego prąd drożeje? Najważniejsze czynniki wpływające na wysokości opłat za energię elektryczną podajemy poniżej.

Masz pytania?
Jesteśmy do  dyspozycji telefonicznie:

+48 12 333 78 88

Analiza sytuacji od okresu poprzedzającego wzrosty cen

Z początkiem roku 2018 zastanawialiśmy się, dlaczego ceny hurtowe nie szybują jeszcze w górę. Przyszedł kwiecień 2018 i dostrzegliśmy niepokojące sygnały na rynku energii, gazu ziemnego oraz praw majątkowych. Rynek zaczął panikować już w czerwcu, a ceny energii elektrycznej notowane na Towarowej Giełdzie Energetycznej w Warszawie zaczęły osiągać rekordowe maksima.

Początkowo próbowano tłumaczyć tę sytuację działaniami spekulacyjnymi, jednak wzrosty te miały mocne, fundamentalne podstawy.

Dlaczego prąd drożeje? Krótkofalowe i długofalowe przyczyny

Niestabilna sytuacja na rynku energetycznym panuje już od pewnego czasu, choć początkowo nie była widoczna dla indywidualnych odbiorców. Już w czerwcu 2018 roku ceny energii na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energetycznej osiągały wysokie poziomy. Nie przełożyło się to jednak od razu na drastyczny wzrost cen końcowych. Dlaczego?

Było to związane z decyzjami rządowymi. Postanowiono wówczas sztucznie zamrozić stawki energii elektrycznej, oferując dostawcom system dopłat ze środków państwowych. Dla odbiorców indywidualnych ceny pozostały zatem na niskim poziomie. Z olbrzymimi podwyżkami musiał jednak w 2019 roku borykać się cały polski przemysł.

Z początkiem 2020 roku nie obowiązują już jednak rekompensaty od państwa. Oznacza to, że nie da się już dłużej utrzymać zamrożonych stawek dla odbiorców indywidualnych. Dlatego jeszcze pod koniec ubiegłego roku sprzedawcy energii tacy, jak Tauron, Enea, PGE i Energa złożyli wnioski w Urzędzie Regulacji Energii o wprowadzenie podwyżek. Ich wysokość może wynosić nawet 30-40%.

To podstawowa odpowiedź na pytanie: dlaczego prąd drożeje. Nie wyczerpuje jednak tematu, gdyż powodów tak naprawdę jest zdecydowanie więcej i każdy z nich w pewnym stopniu wpływa na finalny efekt.

Obok samego wzrostu cen hurtowych w ostatnim roku doszło do wzrostu ceny praw majątkowych, które także należy uwzględniać w finalnej cenie energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych.

Nie można również zapominać o ogólnej kondycji polskiej energetyki, która w głównej mierze opiera się wciąż na węglu. Przestarzałe elektrownie zasilane tym surowcem wytwarzają nawet 70% całej energii w naszym kraju. Z każdym rokiem wydobycie węgla staje się coraz droższe i mniej opłacalne. Sytuację komplikuje też Unia Europejska, która robi wszystko, aby członkowie Wspólnoty zrezygnowali z tego surowca na rzecz bardziej zielonych źródeł energii. Jest to jedno z kluczowych działań na drodze do neutralności klimatycznej, którą Unia chciałaby osiągnąć w 2050 roku. Z tego względu nieustannie rosną koszty praw do emisji CO2, które oczywiście wpływają na końcowe ceny energii.

Wsparciem dla modernizacji przestarzałej infrastruktury energetycznej ma być ustawa o rynku mocy. Z jej powodu wszyscy odbiorcy końcowi będą od przyszłego roku objęci specjalną opłatą mocową, która będzie doliczana do rachunków za prąd. Tak zebrane fundusze mają być docelowo przeznaczone na wsparcie elektrowni i firm energetycznych, między innymi po to, by mogły rozpocząć budowę nowoczesnych, wydajnych elektrowni, zasilanych różnymi źródłami energii, niekoniecznie węglem.

Wszystkie wymienione powyżej czynniki stanowią kompleksowo odpowiedź na pytanie, dlaczego prąd drożeje, i niestety nie dają szansy na optymizm w kwestii wysokości opłat za energię – ceny są już wysokie i w kolejnych latach będą nieustannie rosnąć.

Sposób na optymalizację wydatków w domowym budżecie – instalacje fotowoltaiczne

Skoro wiemy już, dlaczego prąd drożeje, warto pójść o krok dalej i znaleźć sposób na zmniejszenie domowych wydatków na energię elektryczną. Naprawdę jest to możliwe i wiemy, jak to zrobić.

Wystarczy postawić na odnawialne źródła energii takie, jak dostępne w naszej ofercie instalacje fotowoltaiczne.

Zakup wysokiej klasy, sprawdzonych i trwałych rozwiązań o długiej gwarancji, zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego oraz zwiększa niezależność od zewnętrznych dostawców. W ten sposób buduje się dodatkowe źródło energetyczne.

Oprócz standardowych instalacji, można wybrać systemy hybrydowe. Są one wyposażone w magazyn energii, który pozwala na zbieranie dodatkowej ilości energii, co przekłada się na zmniejszenie kosztów bilansowania zagwarantowanego dla domowych instalacji. Z ich pomocą uzyskuje się także zasilanie awaryjne, które uruchamia się natychmiastowo lub w ciągu kilku minut, w zależności od wybranego rozwiązania

Instalacja fotowoltaiczna zaspokaja większą część domowego zapotrzebowania na energię elektryczną w zakresie oświetlenia, ogrzewania, a nawet ładowania samochodów elektrycznych lub hybrydowych. Dzięki niej można zatem wymiernie zmniejszyć wysokość rachunków oraz samodzielnie produkować w pełni zieloną energię, a przez to dbać o środowisko naturalne.

Jeśli również męczy Cię kwestia, dlaczego prąd drożeje i widzisz, że nadszedł najwyższy czas, żeby działać, skontaktuj się z nami. ElektroSłoneczni zawsze potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Dopasujemy instalację fotowoltaiczną do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego, pomożemy wybrać odpowiedni model oraz przeprowadzimy montaż. A wszystko po to, żebyś nie musiał już więcej martwić się o to, dlaczego prąd drożeje.

Uniezależnij się od zewnętrznych dostawców i wytwarzaj energię elektryczną wprost z promieni słonecznych samodzielnie, bezpiecznie, ekologicznie i tanio.