Dlaczego prąd drożeje, oto jest pytanie! Przyczyny wzrostu cen energii są jedną z najczęściej podnoszonych kwestii podczas wszystkich konferencji, na których pojawiają się ElektroSłoneczni.

Serdecznie zachęcamy również do stałej lektury naszych aktualności. Dowiecie się z nich nie tylko, dlaczego prąd drożeje, ale również poznacie wszelkie niuanse związane z odnawialnymi źródłami energii, a konkretnie z sektorem fotowoltaiki. Energia słoneczna to przyszłość. Zapraszamy!

Tytułem wstępu – prąd drożeje, dlaczego?

Jeszcze niedawno, bo raptem dwa lata temu przestrzegaliśmy naszych klientów i partnerów biznesowych przed podwyżkami cen energii elektrycznej. Dla części przedsiębiorców było to zaskoczeniem. Duże przedsiębiorstwa nie dawały wiary tym predykcjom, ponieważ przez ostatnie lata za energię elektryczną płaciły coraz niższe stawki.

Zatem, dlaczego prąd drożeje? Naszym zdaniem zakupy energii przez dużych odbiorców przemysłowych pozbawione są analizy fundamentalnych czynników mających wpływ na rynek. Dyrektorzy zakupów kierują się bieżącymi notowaniami giełdowymi, a i tę analizę wykonuje tylko mała część przedsiębiorców. Druga połowa 2018 roku to czas, kiedy ceny energii elektrycznej zaczęły bić rekordy – duże przedsiębiorstwa zdały sobie sprawę z powagi sytuacji.

Analiza sytuacji od okresu poprzedzającego wzrosty cen

Z początkiem roku 2018 zastanawialiśmy się, dlaczego ceny hurtowe nie szybują jeszcze w górę. Przyszedł kwiecień 2018 i dostrzegliśmy niepokojące sygnały na rynku energii, gazu ziemnego oraz praw majątkowych. Rynek zaczął panikować już w czerwcu, a ceny energii elektrycznej notowane na Towarowej Giełdzie Energetycznej w Warszawie zaczęły osiągać rekordowe maksima.

Początkowo próbowano tłumaczyć tę sytuację działaniami spekulacyjnymi, jednak wzrosty te miały mocne, fundamentalne podstawy.

Dlaczego prąd drożeje? Wyliczamy czynniki

Większość energii zużywanej w Polsce produkowana jest z węgla – nie jest to zbyt odkrywcze. Przy rosnących cenach surowca elektrownie zaczęły generować coraz wyższe koszty, przekładając je na swoje oferty giełdowe. Na to zjawisko należy nałożyć rosnące ceny praw do emisji CO2, co jest kolejnym czynnikiem wzrostowym. W okresie, kiedy ceny hurtowe zaczęły szaleć, rosły również ceny praw majątkowych – elementu mającego bezpośredni wpływ na końcową cenę energii elektrycznej.

Sytuację tymczasowo próbował opanować rząd, jednak okazało się to niełatwym w realizacji zadaniem i wprowadziło na wolnym rynku sporo zamieszania. Ostatecznie dla części przedsiębiorców udało się przesunąć w czasie konsekwencje podwyżek cen energii, poprzez realizację dopłat ze środków pochodzących z budżetu Państwa.

Wydobycie węgla staje się coraz droższe i trudno upatrywać poważnej korekty na tym rynku. W przypadku surowca występującego w ograniczonej ilości jedynym długoterminowym trendem może być wzrost cen – chyba, że nadejdzie taki dzień, kiedy paliwa kopalne staną się nikomu niepotrzebne, a popyt na nie zupełnie zmaleje.

Na kłopoty fotowoltaika!

Skoro już wiadomo, dlaczego prąd drożeje, warto zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, które pomoże zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Alternatywą jest energia ze źródeł odnawialnych, pozbawiona emisji dwutlenku węgla. Ten czynnik prośrodowiskowy jest niezależny od cen surowca, ponieważ do wytworzenia energii np. ze Słońca nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów, poza nakładem inwestycyjnym. Koszt wytworzenia energii słonecznej jest również pozbawiony wpływu praw majątkowych (np. zielonych certyfikatów) oraz innych parapodatków.

Fotowoltaika pozwala nie tylko na poważną redukcję kosztów zakupu energii elektrycznej, ale również czynnika grzewczego: gazu, węgla itd. Elektrownie słonecznie nie wymagają również prac serwisowych, konserwacji itp. Coraz częściej inwestorzy decydują się na przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej w celu zastąpienia pieca węglowego lub gazowego elektrycznym systemem grzewczym.

Idealne rozwiązanie nie istnieje

Niektórzy nasi klienci pytają: „Dlaczego prąd drożeje?” – zawsze odpowiadam, że „Pytanie powinno brzmieć: co zrobić, by efektywnie oszczędzić na rachunkach?”. Niestety fotowoltaika ma jedną wadę – nie produkuje energii w nocy, a produkcja w okresie zimowym jest znacznie niższa od produkcji letniej. Fotowoltaika nie zastąpi konwencjonalnej energetyki w 100 proc., jednak wywrze znaczny wpływ na jej kształt oraz finalnie na jakość powietrza, będąc doskonałą alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii.

Konieczne staną się skuteczniejsze metody magazynowania energii, a to rozwiązanie już dla gospodarstw domowych osiągnęło dostateczną efektywność. Rozwiązania na skalę przemysłową będą musiały zostać wdrożone, na szczęście możemy korzystać z rozwiązań zaimplementowanych w innych krajach oraz doświadczeń zdobytych na tym polu.

Rewolucji energetycznej nie da się już zatrzymać i pomimo wyzwań stojących przed branżą, już dzisiaj wiadomo, że odnawialne źródła energii, a w tym fotowoltaika, będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w systemach energetycznych krajów rozwiniętych.

Krajobraz energetyczny w Polsce dynamicznie się zmienia

Stale rosnące ceny energii sprawiły, że elektrownie słoneczne stanowią bardzo cenioną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań. Potwierdzają to również inwestorzy: w latach 2018-2019 moc zbudowanych instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 5-cio krotność wszystkich instalacji wybudowanych na przestrzeni dekady, przed 2018 rokiem. Ten wynik zmienił w Polsce krajobraz energetyczny.