Użytkownicy instalacji fotowoltaicznych coraz częściej zmagają się z problemami, wynikającymi z obowiązujących przepisów. Obniżenie rentowności inwestycji i komfortu użytkowania, to nie lada zagwozdka dla entuzjastów zielonej energii. Skutecznym rozwiązaniem okaże się domowy magazyn energii. Cena nie powinna grać roli, kiedy do gry wchodzi Full Hybrid. Ten kombajn możliwości i istna kopalnia energii – zagwarantuje Ci pełnię niezależności energetycznej w najmniej oczekiwanych sytuacjach. O tym, czym dokładnie jest i jaką rolę spełnia, dowiesz się w niniejszym wpisie. Zapraszamy do lektury.

Te artykuły również Cię zainteresują:

Fotowoltaiczna biurokracja – problemy z przepisami

Pierwszym z nich jest koszt systemu opustów, który wynosi 20% energii oddanej do sieci, dla instalacji o mocy do 10kWp, a w przypadku większych instalacji prosumenckich wynosi on 30%. Na rynku pojawiają się propozycje oferujące teoretyczne “100% bilansowania”, zatem postanowiliśmy się przyjrzeć temu rozwiązaniu, aby sprawdzić czy jest to rzetelny i uczciwy sposób na zwiększenie rentowności instalacji fotowoltaicznej. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie jest w świetle prawa możliwe tylko wtedy, gdy inny podmiot pokryje koszt bilansowania. A zatem…

Powołanie do życia takiego pomysłu dla naszych klientów musiałoby się wiązać z ograniczonym okresem obowiązywania bilansowania “100%” do 2, maksymalnie 3 lat, a dodatkowo koniecznością zmiany sprzedawcy, na dłuższy okres. Ten właśnie nowy sprzedawca w okresie następującym po bilansowaniu 100% rozlicza w późniejszym okresie energię pobraną z sieci po znacznie wyższych cenach taryfowych. Wydaje się to zrozumiałem, ponieważ z ekonomicznego punktu widzenia nowy sprzedawca energii musi odzyskać straty wynikające z pokrywania kosztów systemu opustów w pierwszym okresie trwania umowy.

Zarząd spółki, będącej właścicielem marki ElektroSłoneczni® zdecydował, że nie jest to rozwiązanie korzystne z punktu widzenia Klienów, a jedynie zabieg techniczny przyciągający uwagę dobrze zorientowanych prosumentów.

Drugim mankamentem standardowej instalacji fotowoltaicznej, wynikającym wprost z przepisów, jest brak możliwości produkcji energii w chwili, gdy następuje przerwa w dostawie energii elektrycznej. Falownik automatycznie odłącza instalację i pomimo, że palenie mają dobre warunki do produkcji energii, ta nie trafia do sieci elektrycznej odbiorcy. Jest to o tyle frustrujące, że posiadając elektrownię nie możemy z niej w takich okolicznościach korzystać.

Domowy magazyn energii – cena. Poznaj receptę na złe przepisy

Rozwiązaniem obu problemów jest budowa instalacji Full Hybrid, a dla osób które już posiadają instalację fotowoltaiczną – przebudowanie jej w wariant Full Hybrid i wyposażenie w tryb pracy wyspowej.

Domowy magazyn energii? Takie rozwiązanie pozwala efektywnie gromadzić energię i użytkować ją po zmroku z zapasów wyprodukowanych w ciągu dnia. Atutem takiej instalacji fotowoltaicznej jest możliwość korzystania z produkowanej energii nawet podczas przerwy w dostawie, spowodowanej planowym wyłączeniem energii przez zakład energetyczny lub awarią na sieci. Instalacja Full Hybrid pozwala korzystać z produkowanej energii nawet w sytuacji, kiedy domowy magazyn energii jest pusty.

Pojawia się zatem pytanie o koszt takiej instalacji, ponieważ na rynku powiela się mit, że baterie do magazynowania energii są drogie. Od roku 2019 ceny baterii wciąż spadają, co spowodowało że wyposażenie instalacji fotowoltaicznej w przydomowy magazyn energii podnosi koszt raptem o 30%. Alternatywą tego rozwiązania jest instalacja Hybrid-ready, który w każdej chwili, bez konieczności przebudowy może domowy magazyn energii w późniejszym okresie.

Na kłopoty domowy magazyn energii. Postaw na Full Hybrid

Opisane powyżej rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla lokalnego zakładu energetycznego, ponieważ zmniejsza wpływ instalacji fotowoltaicznych na stabilność sieci energetycznej. Pomysł na domowy magazyn energii spotkał się z zainteresowaniem ze strony władz. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że w 3-cim naborze programu Mój Prąd pojawią się dodatkowe środki na domowy magazyn energii elektrycznej. Już za kilkanaście dni poznamy propozycję dofinansowania na domowy magazyn energii. Warto uzbroić się w cierpliwość.