Instalacja Twojej domowej elektrowni słonecznej powinna być zakończona próbnym rozruchem, wykonanym przez certyfikowanego instalatora. Wykonanie tej czynności jest możliwe tylko w trakcie dnia. Przed zmierzchem kąt padania promieni słonecznych jest zbyt mały, dlatego panele nie wygenerują napięcia dostatecznego do wzbudzenia falownika. Jeśli zatem instalatorzy kończą pracę po zmierzchu dopilnuj, aby wykonali próbny rozruch w następnym dniu.

Pierwszego rozruchu nie wykonuj samodzielnie, ponieważ w przypadku awarii lub błędu w podłączeniu falownika odpowiedzialność za usterkę może spaść na Ciebie. Odbioru instalacji powinieneś dokonać po wykonaniu rozruchu przez instalatora.

Wymiana licznika na dwukierunkowy

Po podpisaniu protokołu zdawczo odbiorczego należy zgłosić instalację do Twojego operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), aby ten zlecił wymianę licznika na dwukierunkowy oraz zawarcie nowej umowy. Doświadczony instalator przeprowadzi cały proces za Ciebie, ponieważ OSD bardzo często zmieniają wzór zgłoszenia oraz warunki jakie musi spełniać załączona dokumentacja. Poprawnie przygotowana dokumentacja zagwarantuje Ci szybką wymianę licznika na dwukierunkowy – tutaj gratulacje dla Tauron, ponieważ rekordowy czas, jaki udało się uzyskać Tauronowi od zgłoszenia instalacji przez ElektroSłonecznych wynosi 12 godzin! O tym, jak to wygląda na innych regionach przeczytasz w artykule poświęconym wymianie liczników>>>

Niepoprawnie przygotowana dokumentacja będzie stanowić pretekst dla OSD to odwlekania przyłączenia instalacji do sieci, co może przedłużyć się nawet to kilku miesięcy, a w tym czasie Twoja instalacja nie będzie pracowała dla Ciebie.

Nie uruchamiaj instalacji fotowoltaicznej przed wymianą licznika!

Zanim OSD wymieni licznik nie włączaj Twojej instalacji!!! Jeśli to zrobisz to ryzykujesz, że cała energia wyprodukowana przez Twoją instalację fotowoltaiczną, która zostanie oddana do sieci, zostanie doliczona do Twojego rachunku za prąd. Licznik, który nie jest dostosowany do dwukierunkowej pracy, nie rozróżni energii oddanej do sieci od energii pobranej z sieci energetycznej. Żaden dostawca ani sprzedawca energii elektrycznej nie uzna Twojej reklamacji w takim przypadku. Wymiana licznika na dwukierunkowy jest momentem, kiedy możesz włączyć swoją elektrownię, jedna jeszcze nie gwarantuje Ci pełnych korzyści z pracy Twojej instalacji. O tym aspekcie napiszemy w kolejnej publikacji, ale jeśli już dzisiaj chcesz się dowiedzieć czegoś więcej – skontaktuj się z naszym doradcą techniczny, który odpowie na wszystkie Twoje pytania:

mailowo: biuro@elektrosloneczni.pl

telefonicznie: 12 333 7 888

wymiana licznika na dwukierunkowy
wymiana licznika na dwukierunkowy