Fotowoltaika zagościła w Polsce już na dobre, dlatego o przyszłości energii słonecznej mówi się coraz więcej. Z perspektywy projektantów systemów produkujących energię słoneczną widzimy tę zmianę po pytaniach klientów, którzy są obecnie o wiele bardziej świadomi niż jeszcze kilka lat temu. Fotowoltaika 2020 – rozważamy o przyszłości energii słonecznej. Zapraszamy do lektury.

Serdecznie zapraszamy również do śledzenia na bieżąco naszych aktualności wśród, których znaleźć można szereg przydatnych informacji dotyczących segmentu fotowoltaiki. Tymczasem, przenosimy się do rozważań o przyszłości energii słonecznej.

Najczęściej zadawane pytania przez klientów

Do niedawna jeszcze, na każdym spotkaniu odpowiadaliśmy na pytania: „kiedy fotowoltaika się zwróci?”, „jaki jest okres zwrotu fotowoltaiki?”, itp. Dzisiaj klienci są już na tyle świadomi i wiedzą, że fotowoltaika się opłaca. Coraz więcej osób zaczyna sięgać w głąb ofert i interesują się podzespołami, a także szczegółami na temat tego, jak będzie zbudowana ich instalacja fotowoltaiczna. Pytają o okres gwarancji, jej zakres, wydajność paneli, a nawet o interfejs użytkownika monitoringu inwertera.

Wraz ze świadomością prosumenta rosną potrzeby. Coraz częściej pojawiają się zapytania o instalację off-grid, a także o instalacje hybrydowe z zestawem baterii pracującym np. w trybie ups.

Fotowoltaika 2020 – innowacje

Rosnąca świadomość wśród prosumentów owocuje większą otwartością na innowacje. W ofercie na stałe zagościły wiaty fotowoltaiczne, instalowane na parkingach samochodowych. Rozwiązanie to jest wykorzystywane w obiektach, które nie posiadają wystarczającej przestrzeni na dachu do zainstalowania generatora na miarę potrzeb użytkownika. W przestrzeniach miejskich często brakuje miejsca na budowę instalacji słonecznych na gruncie, zatem wykorzystanie parkingu wydaje się bardzo zasadne. Dodatkowym atutem jest częściowe lub całkowite zacienienie parkujących pod wiatą samochodów, osłona przed śniegiem oraz deszczem.

Instalacje fotowoltaiczne zaczynają być stałym elementem krajobrazu, a wręcz koniecznym rozwiązaniem wśród nowoczesnych deweloperów realizujących inwestycje mieszkaniowe.

Tyle słońca w całym… domu

Fotowoltaika 2020? Najbliższy okres będzie z pewnością należał do systemów hybrydowych, co wręcz może zostać wymuszone przez regulatora. Produkcja dzienna zacznie dostarczać nadwyżek, co spowoduje rosnące koszty bilansowania energii przez operatorów systemów dystrybucyjnych. Rozwiązaniem będą małe, przydomowe magazyny. Ceny baterii wciąż spadają i zaczynają być coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w instalacjach hybrydowych.

Energia słoneczna a elektromobilność

Darmowa energia ze Słońca aż się prosi o połączenie z elektromobilnością. Ładowanie samochodu elektrycznego energią słoneczną oferuje wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej latem, w ciągu dnia. Drugą korzyścią jest darmowe paliwo do samochodu elektrycznego, który staje się coraz bardziej popularny w Polsce, a w Europie nie jest już niczym nowym.

Wzrost liczby samochodów elektrycznych jest nieunikniony, jednak wiąże się z rosnącym zapotrzebowaniem na energię. Ten fakt zacznie nieuchronnie wymuszać nowe inwestycje w energetyce, a także idący za nimi wzrost cen energii elektrycznej. Fotowoltaika 2020 to obietnica bardziej ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań, które staną się must have dla domu oraz dla biznesu.

Panele słoneczne z klasą

Kolejnym trendem nadchodzących lat są panele BIPV (building integrated PV). Dla wielu użytkowników sama funkcjonalność paneli nie jest wystarczająca. Konsumenci dzisiaj oczekują również estetyki, systemów montażowych, które nie szpecą ich budynków. Ta rosnąca gałąź daje wielkie możliwości, między innymi dzięki możliwości doboru paneli w coraz większej palecie kolorystycznej. Możliwości te są dostrzegane przez ekspertów z biur projektowych, którzy komponują fotowoltaikę na wczesnym etapie uzgodnień z inwestorem. Takie podejście pozwala optymalizować koszt inwestycji oraz dobierać moc instalacji fotowoltaicznej do potrzeb odbiorcy.

Dzisiejszy prosument oczekuje najnowszych rozwiązań, dlatego coraz bardziej świadomie wybiera wykonawcę, który wykona również projekt oraz podłączenie przez zakład energetyczny.

Ciąg dalszy nastąpi…

Fotowoltaika 2020? Przyszłość zapowiada się bardzo obiecująco i jest na wyciągnięcie ręki, zatem pozostało uzbroić się w cierpliwość, a następnie korzystać z unikalnych innowacji, które będą jeszcze bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Rynek energii odnawialnej dynamicznie się rozwija, zatem już wkrótce będziemy Was informować o kolejnych zmianach. Ciąg dalszy nastąpi…