Krajobraz polskiej energetyki odnawialnej zmienił się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Rok 2019 był przełomowy pod tym względem, ponieważ moc podłączonych instalacji fotowoltaicznych przekroczyła 1GW. Zatem, warto zastanowić się, jakie rozwiązania stosowane są w najbardziej innowacyjnych regionach. Fotowoltaika Kraków – jakie instalacje warto kupić? Sprawdź!

Dla porównania, jeszcze w 2017 roku moc podłączonych instalacji fotowoltaicznych wyniosła ok. 200MW, a więc zanotowaliśmy 5-cio krotny wzrost na przestrzeni 2 lat. Jak łatwo się domyślić, wzrost ten zaowocował zwiększeniem konkurencyjności na rynku oraz palety oferowanych rozwiązań fotowoltaicznych. Coraz więcej osób korzysta ze specjalnych programów dofinansowania, takich jak: czyste powietrze. Fotowoltaika Kraków? W niniejszym artykule zastanawiamy się, w jakie instalacje warto zainwestować.

Fotowoltaika Kraków – poznaj systemy hybrydowe

Standardowa instalacja składająca się z paneli, optymalizerów i falownika (bądź też mikrofalowników) już nikogo dzisiaj nie zaskakuje, a odbiorcy poszukują coraz bardziej wyrafinowanych rozwiązań. Fotowoltaika Kraków – jakie rozwiązania zyskują na popularności?

Jednym z nich są systemy hybrydowe, które niosą za sobą masę rozmaitych korzyści. Posiadają odmienną architekturę od wspomnianej powyżej, a główna różnica polega na zastosowaniu magazynu energii. Celem jest zwiększenie efektywności instalacji i zmniejszenie kosztu bilansowania zagwarantowanego dla instalacji do 50kWp przez Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie.

Dla instalacji domowych do 10kWp koszt ten wynosi 20%, a dla większych już 30%, co stanowi niebagatelną wartość. Instalacja hybrydowa w pierwszej kolejności ładuje magazyn, a dopiero po jego pełnym zapełnieniu kieruje nadwyżki do sieci. Rozładowanie akumulatora następuje w chwili niedoboru produkcji z instalacji fotowoltaicznej, a dopiero po jego całkowitym rozładowaniu energia jest pobierana z sieci, w ramach bilansowania nadwyżek.

W standardowych instalacjach hybrydowych magazyn jest ładowany wyłącznie z nadwyżek pochodzących z produkcji fotowoltaicznej, co powoduje, że magazyn w okresie dostatecznego nasłonecznienia pełni również funkcję zasilania awaryjnego. W zależności od zastosowanego rozwiązania przełączenie na tryb zasilania awaryjnego może nastąpić w ciągu 2 minut lub nawet bezzwłocznie.

Fotowoltaika Kraków – elektromobilność w cenie

Budując instalację fotowoltaiczną warto wziąć pod uwagę elektromobilność, która wielkimi krokami wchodzi na rynek. Fotowoltaika Kraków? Podłączenie instalacji powinno dawać możliwość ustawienia wysokiego priorytetu ładowania samochodu elektrycznego i gromadzenia w nim nadwyżek w przyszłości. Taką możliwość należy przewidzieć już na etapie projektowania instalacji fotowoltaicznej, aby za 3-5 lat nie stanąć przed kolejnym problemem do rozwiązania oraz dodatkowym wydatkiem.

Fotowoltaika Kraków – ogrzewanie

Bardzo dużą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne połączone z elektrycznym źródłem ciepła, którego montaż często ogranicza się jedynie do wymiany pieca. Głównym atutem tego rozwiązania jest wygoda użytkowania oraz brak kosztów za ogrzewanie, gdyż cała instalacja grzewcza również zasilana jest energię elektryczną wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną.

Fotowoltaika Kraków – wymiarowanie instalacji

Obserwując tendencje rynkowe można łatwo zauważyć, zmianę w wymiarowaniu instalacji fotowoltaicznych. Dzisiejszą potrzebą rynku nie jest już tylko zaspokojenie dotychczasowych potrzeb, ale zmiana sposobu podejścia do energii elektrycznej jako najtańszego źródła zasilania i ciepła.

Fotowoltaika Kraków, na jakie rozwiązania postawić? Już wiesz! Mamy nadzieję, że i tym razem nasz tekst nieco rozwiał Twoje wątpliwości. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco naszych aktualności. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości, jakie oferuje fotowoltaika dla Twojego domu lub firmy, skontaktuj się z naszym biurem projektowym pod numerem telefonu: 123337888. Jako Elektrosłoneczni oferujemy najbardziej innowacyjne rozwiązania w sektorze odnawialnych źródeł energii. Zapraszamy!