To pytanie zadaje sobie wielu majsterkowiczów, chętnych do kupna instalacji na allegro oraz montażu we własnym zakresie. Jest to oczywiście sposób na zmniejszenie kosztów, jednak zdecydowanie przestrzegamy przed tym rozwiązaniem.

Montaż instalacji powinien być przeprowadzony przez instalatorów z doświadczeniem i pod nadzorem uprawnionego elektryka. Trzeba pamiętać, że instalacja po stronie prądu stałego generuje napięcie do 1000V. Drobny błąd podczas prac może skończyć się tragicznym w skutkach wypadkiem.

O wypadek przy pracach na wysokościach nie jest trudno, dlatego powierzając je zewnętrznemu wykonawcy upewnij się, czy jego instalatorzy są legalnie zatrudnieni i ubezpieczeni. W przypadku, gdyby doszło do tragicznego w skutkach wypadku, za osobę nieubezpieczoną odpowiada właściciel nieruchomości, na której doszło do zdarzenia. Naszym skromnym zdaniem jest to bardzo duże ryzyko podejmowane często celem zaoszczędzenia 2-3 tysięcy złotych. Zanim wybierzesz wykonawcę – sprawdź jego ubezpieczenie oraz legalność zatrudnienia instalatorów – w trosce o własne bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo to jeden z wielu istotnych czynników decydujących o sukcesie montażu instalacji fotowoltaicznej. Podczas montażu należy uwzględnić szereg przepisów ekologicznych, z zakresu prawa budowlanego, przeciwpożarowych, a także szczegółowe instrukcje regulacji i eksploatacji sieci dystrybucyjnej. Błąd po stronie prawnej może skutkować brakiem możliwości podłączenia instalacji do sieci, utratą ubezpieczenia nieruchomości, a nawet koniecznością demontażu.

Wisienką na torcie komplikacji procesu jest powykonawcza dokumentacja techniczna, która wymaga wiedzy, uprawnień oraz doświadczenia w przygotowaniu.

Pomimo tych zagrożeń wiele osób decyduje się na rękodzieło w tym zakresie, co dostarcza ElektroSłonecznym dodatkowej pracy przy poprawkach, tworzeniu dokumentacji powykonawczej, a także przy gruntownej przebudowie.

Jeśli zatem borykasz się z problemami wynikającymi z wyżej wymienionych wyzwań – nie wstydź się tylko zadzwoń do nas, dyskretnie i bez rozgłosu poprawimy Twoją instalację.