Zastanawiasz się, jak odczytać licznik prądu? Z pewnością nie jesteś jedyną osobą, która zaprząta sobie tym głowę! Nasz artykuł raz na zawsze pomoże rozwikłać tę zagwozdkę.

Stary dobry licznik prądu czy może nowoczesny? Sprawdzamy każdy z nich. W tym artykule dowiesz się, jak szybko i bezproblemowo odczytać stan licznika. Już teraz zachęcamy Cię do lektury naszych pozostałych aktualności.

Przeczytaj inne ciekawe wpisy:

Jak odczytać licznik prądu? Sprawdź stan swojego licznika!

Dostawca energii wysyła kolejną fakturę na podstawie informacji monitorowanych przez miernik, liczący w kWh zużycie energii elektrycznej. Niby oczywiste i nic nowego, ale pewnie nieraz zastanawiasz się, czy nie płacisz za dużo.

Jedno z pierwszych pytań, jakie nasuwa się w tym momencie to: dlaczego prąd drożeje? Niezależnie od odpowiedzi, warto być świadomym konsumentem, zatem jak odczytać licznik prądu? Jak sprawdzić ilość energii, jaką instalacja fotowoltaiczna oddała do sieci? Podpowiadamy!

Jeżeli korzystasz z rozliczenia rzeczywistego, to doskonale wiesz, że odczyt stanu licznika jest niezbędny, bowiem na jego podstawie wystawiany jest rachunek za zużytą energię elektryczną w danym okresie rozliczeniowym.

Licznik prądu – najpopularniejsze rodzaje

Indukcyjny:

To klasyczny model, jaki od wielu lat niezmiennie funkcjonuje w wielu polskich gospodarstwach domowych. Jak się słusznie domyślasz, licznik ten ze względu na zastosowaną w nim technologię, nie umożliwia zdalnego odczytu stanu licznika, w konsekwencji najczęściej dochodzi do systematycznych wizyt inkasenta u odbiorcy. Oczywiście, istnieje alternatywa w postaci np. wysyłania wartości SMS-em – oczywiście, pod warunkiem, że wcześniej wie się, jak odczytać licznik prądu.

Elektroniczny:

Inteligentne liczniki to nie nowum, bowiem od kilku lat odsyłają do lamusa starszych przedstawicieli swojego gatunku. Głównie za sprawą możliwości zdalnego odczytu. Monitorowanie stanu licznika elektronicznego jest bardzo proste, bowiem w lewym górnym rogu monochromatycznego wyświetlacza pojawia się specjalny kod, więcej na ten temat – poniżej. Ponadto na obudowie znajduje się zazwyczaj szereg informacji, które szybko poinstruują, jak odczytać licznik prądu.

Jak odczytać licznik prądu? Nasze wskazówki:

 1. Stan licznika podawaj zawsze w pełnych kilowatogodzinach;
 2. W przypadku klasycznych liczników, podaj stan zużycia bez zer z przodu;
 3. Jeżeli korzystasz z taryfy całodobowej, pamiętaj, że miernik wskazuje tylko jedno całkowite zużycie;
 4. Jeśli korzystasz z G12 (taryfa dwustrefowa – dzienna i nocna/weekendowa), stan licznika należy podać dla obu stref;
 5. Rodzaj wykorzystanej energii możesz zweryfikować za pomocą specjalnego kodu, który wyświetla się w lewym górnym rogu wyświetlacza. Skorzystaj z funkcjonalnych przycisków, znajdujących się przy ekranie.

Rodzaje zużywanej energii – kody:

 • 1.8.0    Ilość energii czynnej pobranej, suma
 • 1.8.1    Ilość energii czynnej pobranej, 1-strefa
 • 1.8.2    Ilość energii czynnej pobranej, 2-strefa
 • 1.8.3    Ilość energii czynnej pobranej, 3-strefa
 • 1.8.4    Ilość energii czynnej pobranej, 4-strefa
 • 2.8.0    Ilość energii czynnej oddanej, suma
 • 2.8.1    Ilość energii czynnej oddanej, 1-strefa
 • 2.8.2    Ilość energii czynnej oddanej, 2-strefa
 • 2.8.3    Ilość energii czynnej oddanej, 3-strefa
 • 2.8.4    Ilość energii czynnej oddanej, 4-strefa

Jak sprawdzić stan licznika, czyli o czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętaj, że ilość energii czynnej oddanej do sieci nie jest tożsama z ilością energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Tą ilość możesz sprawdzić we wskazaniach inwertera. Kontrolowanie wykorzystanej energii, to klucz nie tylko do efektywniejszej kontroli wydatków, ale i bardziej ekonomicznego użytkowania zasobów, a więc również dbania o środowisko, co idealnie wpisuje się w politykę ElektroSłonecznych. Dlatego naszym zdaniem warto spisywać liczbę zużytych kilowatogodzin, aby porównać ją do wartości z poprzednich miesięcy. Sprawdzaj, kontroluj i analizuj bieżące zużycie energii!

Dzięki nam już wiesz, jak odczytać licznik prądu. Mamy nadzieję, że i tym razem udało nam się nieco ułatwić zrozumienie tego procesu. Tymczasem, zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych materiałów i obiecujemy, że będą równie przydatne.