Postęp w fotowoltaice w ciągu ostatnich lat nabiera tempa. Producenci paneli fotowoltaicznych prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, a jednym z nich są panele LG NeON 2 BiFacial. Panele te charakteryzują się wysoką mocą znamionową, która wynosi 395Wp. Większość powstających w Polsce instalacji jest budowana na panelach 290-310Wp, a inwestycje z dofinansowaniem realizowane są na znacznie starszych rozwiązaniach, głównie 270Wp. Ten ostatni fakt wynika z długiego procesu pozyskiwania dofinansowania, gdzie na moment składania wniosków panele o mocy 270Wp były rozwiązaniem ekonomicznym, ale i dość nowoczesnym.

LG popędziło do przodu, jednak rewolucja pojawiła się nie tylko w zakresie mocy znamionowej, ale i w podejściu do samej konstrukcji. Panele NeON są dwustronne, dzięki czemu ich sprawność wzrasta pod wpływem wykorzystania światła odbitego. Takie podejście powoduje, że sprawność ze znamionowej 18,7% rośnie nawet do 24,3%, a moc przy takim podejściu rośnie aż do 514Wp, co jest rekordową wartością wśród ogólnodostępnych paneli na rynku. Oczywiście uzyskanie tych wartości wymaga odpowiedniej ilości światła odbitego i dodatkowych 30% uzysku dzięki technologii dwupowierzchniowej.

Będziemy badać różne warianty konstrukcji, sprawdzając prezentowane panele na naszej testowej instalacji fotowoltaicznej, sprawdzimy jakie są różnice przy zastosowaniu różnych pokryć dachowych oraz systemów montażowych. Dzięki tym testom będziemy w stanie porównać je z wartościami jakimi chwali się producent.