Osoby zastanawiające się nad inwestycją w fotowoltaikę najczęściej pytają nas o opłacalność tej inwestycji. Na temat zwrotu z inwestycji pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie „Fotowoltaika – kiedy to się zwróci„. Ponieważ co do kwestii opłacalności nikt nie ma już wątpliwości, pominiemy ten element w naszym rankingu. Mamy nadzieję, że ranking pozwoli Państwu odpowiedzieć na pytanie, czy warto zainstalować fotowoltaikę.

  1. Fotowoltaika redukuje emisję CO2. Stale maleje ilość dwutlenku węgla, który dzięki fotowoltaice nie jest emitowany do atmosfery przez elektrownie węglowe. Udział fotowoltaiki w polskim systemie energetycznym przerósł już 1GW, co odpowiada niemałemu blokowi węglowemu. Domowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kWp redukuje emisję CO2 o 3 tony rocznie. Trudno operować ciężarem w przypadku gazu, ale łatwiej to sobie wyobrazić jako prawie 68.000 litrów!
  2. Produkcja paneli w warunkach niskoemisyjnych. Prawie wszystkie fabryki produkujące kryształy krzemu, wykorzystywane do fotowoltaiki zasilane są przez panele słoneczne. Większość firm produkujących komponenty, takie jak gotowe panele, inwertery również wykorzystują OZE do produkcji energii niezbędnej w procesie produkcyjnym.
  3. Likwidacja kopciuchów. Fotowoltaika świetnie nadaje się nie tylko do zasilania domu i firmy w energię elektryczną. Może jej produkować na tyle dużo, że niewątpliwie opłaca się zastąpić piec węglowy czy gazowy piecem elektrodowym lub pompą ciepła.
  4. Samochody elektryczne ładowane energią pochodzącą z fotowoltaiki pozwalają zredukować koszt km do zera. Może i nie są tanie, ale posiadają wiele innych zalet, których auta spalinowe nigdy nie będą w stanie dostarczyć.
  5. Ochrona cieplna. Fotowoltaika na dachu absorbuje dużą część energii cieplnej. W związku z tym, w domu wyposażonym w mikroelektrownię słoneczną łatwiej jest utrzymać latem komfortową temperaturę.
  6. Estetyka. Panele fotowoltaiczne typu BIPV doskonale wpisują się w architekturę przy zadaszeniach tarasów, wiat samochodowych i ogrodów zimowych. Nadal nie są często spotykane, ze względu na ich cenę.
  7. Magazynowanie energii z fotowoltaiki. Z energii wyprodukowanej latem, w ciągu dnia możesz korzystać również zimą oraz nocą. Od 2019 roku taką możliwość posiadają również firmy, o czym pisaliśmy w artykule poświęconym statusowi prosumenta dla firm.

Zapytaj tych, co już korzystają

Mamy nadzieję, że przytoczone argumenty przekonały Państwa do fotowoltaiki. Czy warto zainstalować fotowoltaikę? Zapytajcie osób, które już ją to zrobiły!